• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Florbol.org
  • https://twitter.com/Florbol_Turkiye

Hoş Geldiniz!

Türkiye'de Florbol

FLORBOL’UN TÜRKİYE’DE GELİŞİMİ

Türkiye’de 1990 ların başında oynanmaya başlanan oyuna o dönemlerde en çok Uluslararası şirketlerde çalışanlar ve Konsolosluk çalışanları ilgi gösteriyorlardı. 1998 de İstanbul’da şirketler bu spora olan ilgisini artırınca Florbola düzenli olarak oynanmaya başlandı.

2004 yılına gelindiğinde Florbol Sporunun organizasyonlarını hazırlamak, sponsor bulmak ve oyuncularını bir çatı altında toplamak için Vedat Öndaş ve Hank Vainio önderliğinde FLORBOL TÜRKİYE kuruldu. Ardından 2005’te Florbol Türkiye önderliğinde dernek statüsünde Türkiye’nin ilk Florbol Kulübü olan İstanbul Florbol Kulübü (IFK) Kuruldu.

Vedat Öndaş ve Florbol Türkiye ekibinin çalışmalarıyla hızla yaygınlaşan Florbolun ilk müsabakaları 2006 da Ankara’da yapıldı. İstanbul ve Ankara’dan 5 takımın katılımıyla Çankaya Belediyesi Spor Salonunda gerçekleşen Florbol Türkiye Şampiyonasının ana sponsorluğunu  “Sony-Erikson” yaptı. İstanbul Florbol Kulübü ise “Monbis” sponsorluğuyla şampiyonaya katıldı.

Yine 2006 da Uluslararası Florbol Federasyonu (IFF) ile görüşmeler yapan Florbol Türkiye, Türkiye’yi florbolun geliştiği ülkeler kapsamına aldırıp IFF tarafından da tanındı. Sonrasında IFF in de desteğiyle sporu yaygınlaştırmak için çalışmalar yaptı.

2007 de Florbol Türkiye’de gayet hızlı şekilde gelişimini sürdürdü. Florbol Türkiye altyapı çalışmalarını hızlandırarak çeşitli illerde temsilcilik atadı ve kulüplerin kurulmasını sağladı. Akabinde Erzincan’daki ilk florbol kulübü olan Kazım Karabekir Florbol Külübünün kurulmasına öncülük etti. 2007 deki hızlı gelişim neticesinde malzeme sıkıntısı başlayınca yurtdışındaki üreticilerle ilişki kuran Florbol Türkiye sahibi olan şirketi aracılığıyla “DelikliTop” adlı florbol malzemeleri markasını kurarak malzeme sıkıntısını ortadan kaldırdı. Sonrasında Türkiyenin çeşitli yerlerindeki kulüplere “deliklitop” markasıyla Nes Travel ‘in sponsorluğunda malzeme yardımı sağladı.

FLORBOL TÜRKİYE, 2007 de ciddi eksikliği hissedilen antrenör ve hakemlik konusunu Türkiye’de yaşayan yabancılarla çözdü. Florbol Hakemliği (Toni Lindholm) ve Florbol Antrenörlüğü (Petteri Tiainen) belgeleri olan yabancıların da katılımıyla florbolda ciddi eğitimler başladı.

FLORBOL TÜRKİYE, oluşturduğu 2007 şampiyona komitesine başkan olarak Macaristan Konsolosu bay Ferenc Blaumann’ı seçerek onun liderliğinde ve sekiz takımın katılımıyla aynı zamanda ikinci Türkiye Florbol Şampiyonasını da belirleyecek olan İstanbul Açık Florbol Turnuvasını İstanbul’da düzenlendi. Pizza Max’in ana sponsorluğunda yapılan şampiyonaya Spor Aş, Nes Travel, Süpernet Şirketler Grubu, Denk Pazarlama sponsor oldular.

2008 e gelindiğinde eğitim ihtiyacı oldukça arttı ve FLORBOL TÜRKİYE Türkiye’deki bu ihtiyacı  karşılamak üzere Uluslararası Florbol Federasyonunun Slovenya’da düzenlediği eğitimlere  Florbol Antrenörü, Florbol Hakemi, Florbol Kulübü yöneticisi ve Maç sekreteryası alanında resmi eğitim verecek personel gönderdi. Bununla birlikte Vedat Öndaş Uluslararası geçerli “Federasyon Yönetimi” eğitimi aldı.

FLORBOL TÜRKİYE’nin 2008 in Ocak ayında federatif yapıya geçmesiyle birlikte hızlanan genişleme çalışmaları meyvesini vererek yeni kulüplerin kurulmasını sağladı. Yeni kulüplerden Kartallar Florbol Kulübü 2008 Türkiye Florbol Şampiyonunun seçildiği İstanbul Açık Florbol Turnuvasına katıldı. Sponsorluk konusunda ciddi yol alan Florbol Türkiye yaklaşık 35.000 YTL olan şampiyonluk organizasyonunun %98 lik kısmını sponsorlarından sağladı.

Nokia Siemens Networks’ün ana sponsorluğunda yapılan 2008 Türkiye Florbol Şampiyonasına VODAFONE, sponsor olduğu İstanbul Florbol Kulübüne adını vererek katıldı. Yeni adı Team Vodafone IFK olan takım 6 takımın arasından sıyrılarak Türkiye Şampiyonu oldu. Yeni kurulan Kartallar Florbol Kulübünün 4. olduğu şampiyona TRT1, TRT2, CNN TÜRK, NTV başta olmak üzere birçok ulusal yayında ana haber bülteninin spor bölümünde yayınlandı. Anadolu Ajansı üzerinden tüm Türkiye’ye duyurulan şampiyona basın da da kendine ciddi yer bularak sponsorlarını sevindirdi. Tüm medyada yaklaşık 300.000 Avro reklam değerinde Florbol haberi yayınlandı. 

Florbol’un Türkiye’deki tarihi yakın bir geçmişe dayanıyor. Türkiye’de bulunan Finlandiyalı ve İsveçli telekominikasyon sektörü çalışanlarının Florbol oynaması ile 1990’ların başında ülkemizde bu spor tanınmaya başlıyor. 

Türkiye’de Florbol kulüpleri, oynuncularının FLORBOL TÜRKİYE ye gelmesiyle Külüpler Koordinatörlüğünce kuruluyor ve organize ediliyor… Günümüzde geçmişe oranlı daha profesyonel ve organize hareket ediliyor. Türkiye’de henüz FLORBOL TÜRKİYE dışında organizasyon yok. FLORBOL TÜRKİYE’nin amacı ise federasyon kurmak ve milli bir takım oluşturarak 2020 Dünya Şampiyonasına gitmek.

 -

Ana Bağlantılar
      

Uluslararası Florbol               
Federasyonu


Özel Olimpiyatlar

Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret89693
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82125.8446
Euro6.54736.5735